Slovákom opäť nestačilo vedenie 2:0, podľahli Grékom 2:3

15.06.2015 Celý región

Tepic 15. júna (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom záverečnom zápase na prvom turnaji G-skupiny Svetovej ligy v mexickom Tepicu s Gréckom 2:3. Podobne ako v prvom stretnutí proti Číne viedli zverenci trénera Flavia Gulinelliho 2:0 na sety, ale v ďalších troch ťahali za kratší koniec. V tajbrejku mali dva mečbaly, ale nevyužili ich a piaty set prehrali 17:19.

Slováci získali v Mexiku päť bodov a po prvom turnaji sú na treťom mieste. Druhý turnaj sa uskutoční na budúci víkend v gréckom Solúni, záverečný turnaj Final Four, na ktorom majú Slováci účasť istú, bude 4. a 5. júla v bratislavskej AEGON Aréne.

Slováci nastúpili rovnako ako v prvom zápase proti Číne, teda na bloku s Kašperom miesto Červeňa. Začiatok zachytili lepšie Gréci, ktorí viedli 8:4. Patáka vystriedal Ogurčák. Slováci postupne náskom znižovali a po ese Ogurčáka vyrovnali na 13:13. Pri servise Kohúta sa dostali slovenskí volejbalisti do náskoku 16:14 a neskôr peknými útokmi Sopko a Bencz upravili na 20:15. Záver setu Slováci bez problémov zvládli a vyhrali ho 25:21.

V druhom sete prehrávali Slováci 0:3, ale po ese Bencza viedli 5:4. Oba tímy kazili veľa servisov a hre chýbal spád. Slováci mali v celom stetnutí 26 chýb na podaní, Gréci 25. Podobne ako v prvom sete zlomili slovenskí volejbalisti svojho súpera tesne pred technickým timeoutom. Po Sopkovom ese viedli 16:14 a vybudovali si šesťbodový náskok 20:14. Záver setu bol plne v réžii SR - 25:15.

Psychickú výhodu však Slováci nevyužili a slabým vstupom do tretieho setu dostali súpera na koňa. Gréci viedli 8:2 a veľký náskok už nepustili. Tréner Gulinelli postupne prestriedal zostavu, ale na zvrat to nestačilo. Tretí set vyhrali grécki volejbalisti 25:20.

Štvrtý set bol v úvode vyrovnaný, po Sopkovom bloku viedli Slováci 12:10. Gréci však vyrovnali a išlo sa do koncovky. V nej získal dôležitý brejk súper, ktorý sa dostal do dvojbodového náskoku 19:17 a už nepustil Slovákov k zvratu. Gréci vyhrali štvrtý set 25:20 a o víťazovi musel rozhodnúť tajbrejk.

V prvej polovici piateho setu mali mierne navrch grécki volejbalisti, strany sa točili za stavu 8:6 pre nich. Ogurčák však esom vyrovnal. V závere odvrátili Slováci dva mečbaly a po útoku Bencza sa dokonca dostali k ukončeniu zápasu oni. Dva mečbaly však nevyužili, naopak Gréci svoj tretí áno a vyhrali tajbrejk 19:17.

G-skupina Svetovej ligy - Tepic (Mex.):

Slovensko - Grécko 2:3 (21, 15, -20, -20, -17)
SR: Masný 1, Bencz 22, Paták 2, Kohút 15, M. Sopko st. 9, Kašper 6, libero Kubš (Ogurčák 2, Horník 2, Palgut 0, A. Patúc 0, Červeň 2). Tréner: F. Gulinelli.

Grécko: Filippov 1, Koumentakis 12, Armenakis 14, Protopsaltis 3, Tzioumakas 5, Petreas 9, libero Tampouratzis (Fragkos 19, Kokkinakis 3, Angelopoulos 0). Tréner: S. Drikos.

Druhý zápas G-skupiny:

Mexiko - Čína 0:3 (-21, -22, -21)

Flavio Gulinelli, tréner SR (zdroj fivb.com): "Musíme hrať s väčším odhodlaním a zápalom. Stratili sme už v druhom zápase vedenie 2:0 na sety. Nechcem znižovať víťazstvo a úsilie Grékov, ale zápas sme si prehrali sami."

Michal Masný, kapitán SR (zdroj fivb.com): "Chceli sme vyhrať po troch alebo štyroch setoch. Nedokázali sme udržať rovnaký rytmus počas celého duelu. Budeme naďalej tvrdo trénovať a pracovať s veľkou intenzitou na odstránení našich chýb."

František Ogurčák, smečiar SR: "Dnes to vidím jednoznačne v servise. Bez nejakého nápadu a nulového tlaku sme radšej mali len prehadzovať. Keby sme nepokazili toľko servisov a ubránili by sme 10 lôpt, tak vyhráme 3:0. Stále je to o chybách, hovoríme si, že musíme byť uvoľnení, ale dostávame sa do kŕču a stále sa to opakuje. Našťastie je to prvý turnaj. Dúfam, že sme si to teraz vybrali a Final Four doma zvládneme."